Z dumą produkujemy zegarki mechaniczne w Japonii

Masatoshi Endo

Masatoshi Endo objął stanowisko prezesa Akita Epson Corporation 1 grudnia 2016 roku. Endo, który był wcześniej odpowiedzialny za dział produkcji ORIENT, jest również kolekcjonerem zegarków ORIENT.

ORIENT przeniósł swoje bazy produkcyjne za granicę w latach 80. Niemniej jednak rdzeń produkcji zegarków znajdował się w regionie Tohoku, w północnej części Japonii. Technologia wykorzystywana w firmie Akita Orient Seimitsu Co., Ltd., założonej w 1986 roku (obecnie Akita Epson), została zmodernizowana, a sama firma oprócz zegarków zajmowała się produkcją komponentów do drukarek. Specjalizujemy się w produkcji zegarków mechanicznych ORIENT, które towarzyszą nam od początku działalności.


Fabryką macierzystą marki ORIENT jest Akita Epson (dawniej Akita Orient Seimitsu Co., Ltd.), która znajduje się na przedmieściach Yuzawy w prefekturze Akita. Oprócz zegarków wytwarzane tu są również głowice do drukarek i inne produkty.

Yuzawa leży w południowej części prefektury Akita. Siedziba Akita Epson znajduje się w przedmieściach. Poprzednikiem obecnej firmy była spółka Akita Orient Seimitsu Co. Ltd. Założona w 1986 roku firma Akita Epson zatrudnia obecnie 1000 pracowników i jest jednym z głównych przedsiębiorstw w prefekturze Akita. W przeszłości zegarki ORIENT były produkowane w fabryce Hino w Tokio, ale większość produkcji, skoncentrowanej na analogowych zegarkach kwarcowych, została z czasem przeniesiona za granicę. Jednak centrum produkcji zegarków mechanicznych pozostało nadal w Japonii.

Masatoshi Endo został mianowany na stanowisko prezesa Akita Epson Corporation 1 grudnia 2016 roku. Endo, który dołączył do firmy Orient Watch w 1982 roku w roli mechanika matryc, był zaangażowany w tworzenie Akita Orient Seimitsu Co., Ltd. i zarządzanie spółką po objęciu przez niego funkcji prezesa. Przez lata nadzorował pracę działu produkcji ORIENT.

Endo stwierdza: „To, że technologie produkcji matryc są ważne, wiedziałem od czasu, kiedy dołączyłem do firmy Orient Watch, dlatego dążyliśmy do uzyskania większej precyzji w celu wyróżnienia się na tle innych producentów japońskich i chińskich. Od lat 90. wraz z inżynierami z firmy Epson zwiększyliśmy precyzję matryc przy użyciu bardzo precyzyjnych technologii produkcji części do zegarków i wyprodukowaliśmy bardzo skomplikowane zespoły głowic, które stanowią podstawowe części do drukarek. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie inne prace możemy realizować w fabryce w Akita i tak rozpoczęliśmy produkcję gotowych zegarków”.


Polerowanie mechanizmu częściowo szkieletowego modelu ORIENT STAR. Aby koło balansowe było widoczne przez małe okienko na tarczy, część płyty głównej widoczna przez małe okienko w modelach szkieletowych jest lustrzana. Pracę tę wykonuje się ręcznie.

Sukces firmy Akita Orient Seimitsu Co., Ltd. nie wiąże się wyłącznie z marką ORIENT. Jak wyjaśnia Endo, fabryka Akita Epson udoskonaliła technologie produkcji i konserwacji matryc, niezbędne do produkcji części zegarków. Obecnie, oprócz produkcji części do głowic do drukarek, fabryka Akita Epson wytwarza i przetwarza zegarki i inne produkty, w tym bardzo precyzyjne części, matryce, przyrządy i narzędzia. Wszystko to jest to możliwe dzięki technologii przetwarzania matryc stosowanej przez firmę Akita Orient Seimitsu Co., Ltd.

Ozdabianie naciągów mechanicznych odbywa się na hali produkcyjnej Akita Epson, gdzie ustawione są maszyny CNC. Po przejściu przez obszar z maszynami, które nakładają wzory na główne płyty i mostki, takie jak okrągłe punkty i pasy, dojdziesz do zautomatyzowanej linii montażowej mechanizmów zegarków.

Fabryka Akita Epson, która produkuje naciągi mechaniczne Epson od lat 90., również wyróżnia się w produkcji mechanizmów kwarcowych. Kompaktowe linie produkcyjne są cechą charakterystyczną japońskich producentów, a poza tym w Akita Epson funkcjonuje elastyczny system produkcji.
Chociaż Akita Epson skupia się na nowoczesnych metodach produkcji, tradycyjne metody wytwarzania zegarków są kultywowane przez markę ORIENT. Wyrazem tego jest fabryka części w regionie Tohoku. Zakład ten produkuje płyty główne i mostki dla mechanizmów ORIENT kaliber 46 już od października 1974 roku. Kluczem do sukcesu jest specjalna prasa. Kierownik fabryki mówi: „Ta maszyna pracuje już ponad 50 lat. Prawdopodobnie pracowałem na niej jeszcze w fabryce Hino”. Nigdy nie spodziewałem się tak wielu pras do wytłaczania głównych płyt i mostków w fabryce zegarków w Japonii. Jednak producenci japońscy byli w stanie oferować wysokiej jakości produkty w rozsądnej cenie poprzez usprawnienie technologii wytłaczania. Endo mówi z dumą: „Wygląda na to, że każda firma może wytłaczać metalowe elementy, ale ten proces wcale nie jest łatwy do naśladowania. Tylko wykorzystanie tego typu specjalnej pracy pozwoli na produkcję dobrej jakości mechanizmów”.

Perforowane płyty główne i mostki są przewożone do zakładu galwanizacyjnego po usunięciu zadziorów za pomocą polerki bębnowej oraz osadzeniu kamieni szlachetnych i filarków. Ponieważ obróbka jest bardzo dokładna, wykończenie produktu przed platerowaniem jest dość precyzyjne. Wypaczenia głównych płyt i mostków, które są typowe dla mechanizmów produkowanych masowo, nie są nigdzie widoczne, a zadziory zostały dokładnie usunięte. Nic dziwnego więc, że ten mechanizm może być stosowany w wysokiej klasy zegarkach ORIENT STAR.


Dziesięciotonowa prasa przetwarza materiały, które stają się podstawą płyt głównych, mostków i inne elementów.
Dwie linie produkcyjne, górna i dolna, tworzą jeden proces tłoczenia przedniej i tylnej części materiału, co zwiększa wydajność produkcji.

Kierownik fabryki potwierdza: „Główne płyty ORIENT STAR są polerowane ręcznie przez pracowników, jedna po drugiej”. Rzemieślnicy stoją przed maszyną polerującą i dokładnie polerują płyty główne, nadając im lustrzane wykończenie. Powodem, dla którego wykończenie jest tak piękne, jest to, że powierzchnie płyt są polerowane po wytłoczeniu ich przez prasę.

Dzięki połączeniu Orient Watch z firmą Epson możliwe stało się przejęcie wiedzy z zakresu zegarmistrzostwa przy jednoczesnym wprowadzeniu technologii Epson i siły kapitałowej, co poprawiło zarówno wydajność, jak i jakość produkcji. Według Endo: „Japoński przemysł zegarmistrzowski z pewnością nie przegrywa z produktami szwajcarskimi. Będziemy nadal nie tylko udoskonalać technologię, ale także proponować i tworzyć produkty, które są atrakcyjne dla konsumentów”.

*Przedruk z magazynu Chronos Japan Edition, marzec 2020

Śledz nas na Instagramie

Colors on the website may not be the exact color as the actual product. The specifications will be modified without notice for technical improvements.
The code on the dial or the caseback may differ from the actual product. Please note that some items on the website have limited availability.