Nasze przywiązanie do precyzji
Jako jeden z producentów zegarków zajmujących się produkcją modeli mechanicznych całkowicie we własnym zakresie, wytwarzamy zegarki ORIENT i ORIENT STAR z najwyższą możliwą jakością i precyzją.

Różnice między zegarkami mechanicznymi i kwarcowymi

Zegarki mechaniczne i kwarcowe funkcjonują w odmienny sposób, ale każda z tych dwóch kategorii oferuje osobom je noszącym specyficzne korzyści i doświadczenia.

Mechaniczny

Zegarek mechaniczny jest napędzany wyłącznie przez główną sprężynę. Mechanizm takiego zegarka składa się z setek części i jest czasami zwany jego „sercem”. W ręcznie nakręcanym zegarku to serce bije, gdy główna sprężyna jest ręcznie nakręcana za pomocą koronki, co sprawia, że zegarek taki ma unikatowy, ludzki charakter. W zegarku mechanicznym z automatycznym naciągiem jest inaczej, gdyż główna sprężyna jest nakręcana przez ruchy ramienia osoby noszącej.

Cechami charakterystycznymi zegarka mechanicznego są kunszt rzemiosła i trwała niezawodność. Pod dobrą opieką zegarki takie mogą działać przez wiele lat — mogą więc stanowić znakomity klejnot rodzinny, który można przekazywać następcom i cieszyć się nim przez wiele pokoleń.

Kwarcowy

Istnieją trzy rodzaje zegarków kwarcowych, ale wszystkie one są zasilane przez automatycznie poruszającą się baterię. Analogowy zegarek kwarcowy przypomina zegarek mechanicznym pod tym względem, że jest wyposażony w mechanizm do przekazywania energii, ale jest zasilany z baterii i oscyluje dzięki kryształowi kwarcu, aby zachować precyzję. Cyfrowy zegarek kwarcowy zamiast specjalnego mechanizmu wykorzystuje obwód elektroniczny. Natomiast solarny zegarek kwarcowy korzysta z baterii zasilanej energią z różnych źródeł światła. Bateria ta jest ładowana przez ogniwo słoneczne znajdujące się pod tarczą. Zegarki takie mogą być analogowe lub cyfrowe i są definiowane jako zasilane z baterii lub energią słoneczną.

Jak funkcjonują zegarki mechaniczne
Wszystkie części zegarka mechanicznego współpracują ze sobą, aby zapewnić funkcjonowanie mechanizmu, który umożliwia pokazywanie przez zegarek, która jest godzina, dzięki czemu użytkownik może dokładnie zarejestrować każdą z ważnych dla siebie chwil.

Nakręcane ręcznie

Idealne do użytku codziennego lub na imprezy specjalne, ręcznie nakręcane zegarki mechaniczne zaczynają pracować zaraz po nakręceniu i pracują najlepiej, jeśli nakręca się je codziennie o tej samej porze.

Ręcznie nakręcane zegarki mechaniczne mają trzy główne części odpowiedzialne za pracę ich mechanizmu. Pierwsza z nich to główna sprężyna, która odpowiada za napędzanie zegarka. Nakręca się ją poprzez wolne i staranne obracanie koronki. Energia pochodząca z ręcznego nakręcania jest magazynowana w sprężynie głównej kółka do nakręcania i jest przekazywana do drugiej części — kółek zębatych przekładni, które przekazują energię i poruszają wskazówkami zegarka. Ta sama energia jest następnie przekształcana z obrotowej na ruch posuwisto-zwrotny przez tzw. wychwyt, czyli mechanizm odpowiadający za przekazywanie energii. Jednocześnie energia jest przekazywana do trzeciej części, koła balansowego, w celu kontynuacji ruchu posuwisto-zwrotnego. Koło balansowe oscyluje w tył i w przód, aby zachować precyzję. Dokładność pomiaru czasu utrzymuje sprężyna włosowa (tzw. włos), która kontroluje balans. Wskazówki przymocowane do poszczególnych kółek mechanizmu obracają się, pokazując porę dnia.

Automatyczny naciąg

Samonakręcające się zegarki mechaniczne, czyli zegarki z automatycznym naciągiem, są doskonałym rozwiązaniem dla zajętych użytkowników, którzy noszą je codziennie i nie chcą troszczyć się o ich ręczne nakręcanie. Zegarek taki chodzi tak długo, jak długo jest na ręku osoby noszącej. Należy go nosić przez co najmniej osiem godzin z rzędu, aby dokładnie wskazywał czas. Po zdjęciu zegarek taki chodzi jeszcze przez około 40 godzin.1

Samonakręcające się zegarki mechaniczne mają trzy główne części odpowiedzialne za pracę ich mechanizmu. Pierwsza z nich to półkolisty wahnik podtrzymywany przez łożysko kulkowe, które w wyniku ruchu nadgarstka osoby noszącej zegarek obraca się, nakręcając główną sprężynę. Część druga to sworzeń mimośrodowy, który wykorzystuje siłę grawitacji, aby obracać się na trzpieniu i powoduje kołysanie się wahnika. Siła ruchu wahnika jest następnie przenoszona do części trzeciej, tzw. zapadki — mechanizmu nakręcającego przymocowanego do pozostałych elementów. Zapadka sprawia, że zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem jest masywniejszy niż zegarek nakręcany ręcznie, gdyż jest uważana za mechanizm dodatkowy.2

Zalety zegarków mechanicznych

Czysta energia

Zegarki mechaniczne są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska — nie zużywają energii elektrycznej, a ich części są wykonane z materiałów naturalnych*. Dlatego są to produkty naprawdę ekologiczne.

Prestiż

Z uwagi na swoją wysoką jakość i piękno, zegarki mechaniczne cieszą się znakomitą reputacją i prestiżem — kojarzą się od zawsze z zamożnością, dobrym smakiem i kulturą.

Jakość

Zegarek mechaniczny staje, gdy go się zdejmuje lub gdy nie nosi się go przez dłuższy czas. Pomaga to oszczędzać energię i zapobiega zużywaniu się kółek zębatych. Regularnie konserwowany i zadbany zegarek mechaniczny to trwała inwestycja, gdyż można go przekazywać następcom przez wiele pokoleń.

Przeżywaj ważne chwile z zegarkiem ORIENT

1. Źródło: http://forums.watchuseek.com/f2/how-often-do-you-have-wind-hand-wound-mechanical-250806.html

2. Źródło: https://automaticwatchesformen.com/how-does-automatic-watch-work

* Zegarki mechaniczne zawierają gumowe taśmy służące do przytrzymywania części na miejscu. Ten element nie jest uważany za naturalny.